На засіданні 17 грудня було прийнято рішення змінити тарифи на розподіл електричної енергії на наступний рік. У середньому, тарифи на розподіл (з урахуванням RAB-стимулювання) для споживачів першого класу напруги зріс на 21%, а для другого – на 11,5%.
Тарифи на розподіл електроенергії для ОСР, що розраховані за методом «Витрати+» для споживачів 1-го класу напруги зросли в середньому на 12,4%, для 2-го – на 5,18%.
Віднині 100% акцій компанії належить державі та не підлягає приватизації. Наказ №344 “Про створення акціонерного товариства “Оператор ринку” було підписано міністром енергетики України Германом Галушенко 20 грудня 2021 року. Окрім того, затвердили новий статут АТ “Оператор ринку” з розміром статутного капіталу 103 921 000 грн. Обов’язки генерального директора надали Олександру Гавві.
Як зазначає сам в.о. генерального директора АТ “Оператор ринку” Олександр Гавва: «Це знакова подія на ринку електричної енергії України, яка відкриває багато нових можливостей для розвитку «Оператора ринку». Корпоратизація – це перш за все впровадження прозорої системи корпоративного управління, торговельна інтеграція з європейськими операторами ринку електроенергії та втілення нових проєвропейських торговельних проєктів на майданчику компанії».
Корпоратизація «Оператора ринку» відбудеться відповідно до пункту 8 статті 51 закону України «Про ринок електричної енергії» та пункту 2.4. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функцій оператора ринку, які передбачають, що «Оператор ринку» утворюється у формі акціонерного товариства, 100 відсотків акцій у статутному капіталі якого належить державі та не підлягає приватизації або відчуженню в інший спосіб.
У неділю, 5 грудня, до одеського порту “Южний” прибули два судна з вугіллям для потреб теплової генерації. Загальний обсяг 141 тисяча тонн. Для ДТЕК вже доставлено другу партію вугілля з США та Колумбії (обсягом 66 тис. тонн), а для “Центренерго” – з Австралії (77 тис. тонн).
Як зазначили у пресцентрі “ДТЕК”: «ДТЕК привіз в Україну друге із семи суден «Панамакс» з американським вугіллям для ТЕС. Воно поставлене в рамках домовленостей компанії ДТЕК з міжнародними постачальниками про імпорт в Україну 7 суднових партій з вугіллям із США та Колумбії. Загальний обсяг другої поставки складає 66 тис. т., вона призначена для потреб ТЕС ДТЕК Енерго», – вказали в ДТЕК.
«5 грудня, о 15.30 судно класу «Панамакс» із вугіллям австралійського походження, об’ємом 75 тис. тонн зайшло до одеського порту «Южний», – вказали у «Центренерго».
Відповідно до даних ДТЕК, сумарний обсяг постачання за домовленостями на період з листопада по січень складає близько 470 тис. тонн, а законтрактованих – 900 тис. тонн. Крім того, компанія й далі веде перемовини з постачальниками.
Як зазначають у «Центренерго» зазначають, найближчим часом для потреб державних ТЕС очікується ще дві поставки вугілля, наступна партія вугілля прибуде з Австралії до України вже 15 грудня Австралії. Сумарний обсяг законтрактованого постачання – 210-220 тис. тонн.
Учора, 1 грудня, на засіданні НКРЕКП встановила тариф на передачу електричної енергії НЕК «Укренерго» на наступний рік на рівні 345,64 грн/МВт-год. Такий тариф вищий за цьогорічний на 17,6%.
Під час розрахунку цього значення не враховувалися 20% виплат за «зеленим» тарифом виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії, що планувалися покриватися коштом державного бюджету.
Окрім того, протягом засідання було встановлено тариф на диспетчеризацію на 2022 рік – 62,13 грн/МВт-год.
Як зазначають у НКРЕКП, за розрахунками оператора системи передачі тариф варто було б встановити на рівні 458,83 грн/МВт-год, а за проєктом постанови від 1 листопада тариф на передачу міг складати 356,9 грн/МВт-год.
Зі слів депутата Верховної ради Олексія Гончаренка, при встановленні тарифу на рівні 356 грн/МВт, а не 458 грн/МВт порушується Меморандум про взаєморозуміння, який був укладений між Міністерством фінансів України, НКРЕКП та «Укренерго» про забезпечення виконання кредитних зобов’язань.
Також розраховуючи витрати на «із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії альтернативних джерел, крім приватних домогосподарств» були застосовані спеціальні відʼємники – видатки з держбюджету на фінансову підтримку ДП «Гарантований покупець» обсягом у 20% від прогнозного виробітку «зеленої» електроенергії (10,528 млрд грн).
До того ж у даному проєкті постанови про прийняття тарифу на передачу на наступний рік враховано витрати НЕК «Укренерго» на сплату відсотків за «зеленими» облігаціями, плата за державну гарантію та за користування кредитами – 1,764 млрд грн.