
Поширені запитання
Запитання та відповіді про постачання електроенергії
Питання та
відповіді
-
-
Активний споживач електроенергії: як це працює?
З метою розвитку енергетичної системи України, підвищення ефективності та надійності мереж електричної енергії, підвищення попиту інтеграції відновлювальних джерел енергії у розподільчі мережі, а також залучення споживачів до активної участі в управління власним попитом та відповідального споживання – владою України затверджені зміни до деяких нормативно-правових актів України.
Зокрема, для споживачів електричної енергії, які мають генеруючі установки з альтернативних джерел енергії та/або установки зберігання енергії при цьому не отримали право купівлі-продажу електричної енергії за “зеленим” тарифом, законодавцями визначено поняття «активний споживач» та «механізм самовиробництва».
В англомовному середовищі більш частіше вживається поняття «prosumer» – споживач, який бере активну учать у процесі виробництва товарів чи послуг, які споживає особисто. Поняття «prosumer» походить від поєднання двох слів «producer» – виробник та «consumer» – споживач.
В межах визначених понять державним законодавством, це «активний споживач», тобто це фізична чи юридична особа, яка є споживачем електричної енергії та здійснює генерацію електричної енергії з альтернативних джерел енергії та/або зберігає електричну енергію, а також продає надлишок електричної енергії, при умові що це не її основний вид діяльності.
Тобто, маючи у власності генеруючі установки чи установки зі зберігання електричної енергії, які використовуються на власні потреби, споживачі мають право здійснювати продаж надлишок електричної енергії постачальнику електричної енергії.
Процес продажу надлишку електричної енергії виробленим «активним споживачем» визначається, як «механізм самовиробництва».
Необхідно зазначити, що споживачі електричної енергії, які не мають у власності генеруючих установок чи установок зі зберігання електричної енергії, але отримують електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії, від третіх осіб, також мають право здійснювати продаж надлишку та отримати статус «активного споживача».Як набувається статус «активного споживача»?
Загалом, законодавець визначив, що статус «Активного споживача» набувається з моменту укладення договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва, що є додатком до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Але до того, споживач електричної енергії, який має у власності генеруючу установку чи установку зі зберігання електричної енергії, які введені в експлуатацію, відповідно до будівельних норм, повинен здійснити приєднання зазначених електричних установок до електричних мереж оператора системи розподілу чи малої системи розподілу, улаштувати відповідний комерційний облік електричної енергії та отримати паспорт точки розподілу з вихідними параметрами для генеруючої установки чи установки для зберігання електричної енергії. В такому разі, приєднання генеруючих установок чи установок для зберігання електричної енергії до розподільчих мереж здійснюється без отримання послуги з приєднання.
Необхідно зазначити, що генеруючі електроустановки приватного домогосподарства та дахові сонячні електростанції не потребують отримання дозвільної документації та прийняття їх в експлуатацію, відповідно до будівельних норм.Характеристики набуття статусу «активний споживач»:
1. Побутові споживачі – генеруючі установки яких приєднанні до розподільчих мереж, та потужність інверторного обладнання яких не перевищує величину дозволеної потужності для споживання електричної енергії,але не більше 30 кВт;
2. Малі непобутові споживачі – генеруючі установки яких приєднані до розподільчих мереж, та потужність інверторного обладнання яких не перевищує величину дозволеної потужності для споживання електричної енергії, але не більше 50 кВт;
3. Непобутові споживачі – генеруючі установки яких приєднані до розподільчих мереж та потужність інверторного обладнання яких не перевищує величину дозволеної потужності для споживання електричної енергії, але дозволена до відпуску (продажу) в мережу потужність не може одночасно перевищувати 50% від величини дозволеної потужності електроустановки, що призначена для споживання електричної енергії.
У разі виконання таким активним споживачем окремих технічних вимог оператора системи розподілу або оператора системи передачі, до якого приєднані електроустановки активного споживача, визначених відповідно до кодексу системи розподілу або кодексу системи передачі, дозволена до відпуску в мережу електрична потужність може бути збільшена.Переваги та вигоди застосування механізму самовиробництва для активних споживачів.
Врешті-решт, споживачі, які набудуть статусу «Активного споживача» та застосовуватимуть механізм самовиробництва отримують, безумовні переваги. За рахунок використання власних генеруючих установок чи установок зі збереження електричної енергії «Активний споживач» може самостійно керувати власним попитом електричної енергії (вирівнювати та оптимізовувати графік власного споживання до поточних цін на оптовому ринку електричної енергії), підвищувати енергонадійність електроустановки (використання власної генерації у періоди відсутності електричної енергії в розподільних мережах чи застосування графіків відключень), а також можливість отримання доходу від продажу надлишку електричної енергії виробленої власною генеруючою установкою чи установкою зі збереження електричної енергії.
При цьому, вигода яку отримує «Активний споживач» є більшою та не завжди може бути виражена у грошовому еквіваленті. Статус «Активного споживача» спонукає споживачів до відповідального ставлення власного споживання електричної енергії, стимулює до енергоощадного виробництва, а також пристосування до коливань цін на електричну енергію на оптовому ринку з метою отримання власного прибутку, за рахунок продажу надлишку електричної енергії постачальнику.Тож, законодавчі зміни, які були затверджені і стосуються статусу активного споживача, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії за механізмом самовиробництва є черговим інструментом для споживачів щоби покращити власну електронадійнсть, якість споживаної електричної енергії, впливати на вартість та попит споживаної електричної енергії та отримання додаткового прибутку.
Загалом, статус активного споживача – це інструмент спонукання до відповідального відношення, як до енергетичного ринку в цілому, так і, що також вкрай важливо, до екологічного виробництва електричної енергії. -
- АТ «Оператор ринку»
- Національна комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
- Міністерство енергетики України
- Антимонопольний комітет України
- Урядовий портал
- Державна інспекція енергетичного нагляду України
Сайти операторів систем:
- ПРАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ »
- ПРАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»
- АТ «ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ХМЕЛЬНИЦЬКОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»
- ПАТ «СУМИОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»
- ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО»
- ПРАТ «КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО»
- АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО»
- ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО»
- ПРАТ «ЛЬВІВОБЛЕНЕРГО»
- ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО»
- ВАТ «ТЕРНОПІЛЬОБЛЕНЕРГО»
- ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ПРИКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО»
- ПРАТ «ЗАКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО»
- АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»
- ТОВ «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ»
- ТОВ «ЛУГАНСЬКЕ ЕНЕРГЕТИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ»
- ДП «РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРИЧНІ МЕРЕЖІ»
- АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ»
- НЕК «УКРЕНЕРГО»
-
Складові тарифу на електроенергію для споживачів вільних цін:
- погодинні середньозважені ціни купівлі е/е на РДН та ВДР в ОЕС;
- тариф на розподіл е/е;
- послуги передачі е/е;
- фактичні ціни небалансів в ОЕС;
- частка витрат споживача;
- коефіцієнт прибутковості постачальника.
-
У будь-якому віці та при будь-якому контакті з електроенергією життєво необхідно дбати про особисту безпеку, дотримуватись правил безпеки не лише самому, а й застерігати інших.
ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО ЕЛЕКТРИКА МАЙЖЕ ЗАВЖДИ ПОРУЧ І КОНТАКТ ІЗ НЕЮ МОЖЕ ЗАКІНЧИТИСЬ ТРАГІЧНО!
1) Заборонено підніматись на опори ліній електропередачі, відчиняти двері і проникати в приміщення електроустановок, втручатись в їхню роботу, накидати чи наближати до струмопровідних частин сторонні предмети.
2) Заборонено рибалити, розпалювати вогнища, спалювати суху траву, вилазити на дерева поблизу повітряних ліній електропередачі та електрообладнання, діставати будь-які предмети, що застрягли між проводами.
3) Заборонено садити дерева, складати дрова чи інші легкозаймисті матеріали під проводами повітряних ліній електропередачі.
4) Заборонено самостійно зрізати гілки і дерева, які можуть впасти на проводи повітряних ліній електропередачі.
5) Заборонено проводити земляні роботи в охоронних зонах кабельних ліній.
6) Заборонено проїжджати машинами і механізмами, що мають загальну висоту більше 4,5 метра, під проводами ліній електропередачі.
7) Заборонено підходити до обірваного дроту повітряної лінії, який лежить на землі чи звисає з опори, ближче, ніж на 8 м. Якщо з тих чи інших причин людина опинилась ближче, ніж на 8 метрів до обірваного проводу, необхідно відходити на безпечну відстань, переміщуючи ступні ніг по землі і не відриваючи їх одну від одної.
Якщо Ви помітили обірвані проводи лінії електропередачі, відчинені двері трансформаторних підстанцій або як сторонні особи проникають в приміщення електроустановок чи піднімаються на опори, необхідно терміново повідомити розподільчу компанію, до мереж якої підключена ваша оселя.
Наприклад на території Вінницької області це може бути:
– АТ “Вінницяобленерго” – 0-800-30-95-95;
– АТ “Укрзалізниця” – 0 800 503 111.
ВДОМА ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ НЕ МЕНШ ВАЖЛИВІ!
1) Заборонено доторкатися до дротів, ізоляція яких ушкоджена, користуватись зіпсованими вимикачами, розетками та вилками; витягати за шнур вилку з розетки; вставляти в розетку сторонні предмети.2) Не залишайте ввімкненими в мережу електроприлади, коли ними не користуєтесь або ідете з дому. Може статись коротке замикання, і, як наслідок — пожежа!
3) Заборонено витирати електроприлади, розетки та вимикачі мокрою чи вологою ганчіркою, доторкатись до електроприладів мокрими руками, коли вони ввімкнені в електромережу.
4) Не затискайте електропроводи дверима, віконними рамами; необхідно стежити, щоб дроти не потрапляли під ніжки столів та стільців; не можна прикріпляти електропровід до труб опалення, водопровідних, каналізаційних мереж та що-небудь вішати на електропроводку. Адже ізоляція проводу може пошкодитись.
5) Необхідно чітко дотримуватись інструкції, коли користуйтесь електроприладами, а ремонтувати їх можуть виключно фахівці!
6) Не можна застосовувати домашні електроприлади в сирих приміщеннях.
Перша дія, яку потрібно зробити, коли помітили, що з приладу йде дим, видно іскринки чи чути запах плавленої пластмаси — це вимкнути прилад з електромережі. Якщо біля розетки горить, і неможливо вимкнути, то потрібно відключити вимикач — він розташований біля лічильника.
У домашньому господарстві застосовуються телевізори, пральні машини, електроінструмент, електроплити, праски тощо, які живляться від мережі 220 В і яку помилково вважають безпечною. Невміле або необережне застосування побутової техніки несе загрозу здоров’ю і життю людей та може привести до електротравми або нещасного випадку.
Електричний струм вражає раптово, при потраплянні в коло проходження струму, тобто коли людина з однієї сторони доторкається неізольованого проводу, металевого корпусу електроприладу з несправною ізоляцією або металевого предмета, який знаходиться під напругою, а з іншого боку – землі, заземлених предметів, труб тощо. Враження електричним струмом може настати і через інші провідники, при наближенні на недопустимо близьку, небезпечну відстань до проводу (шини РП) діючої електроустановки, повітряної лінії (ПЛ).
Небезпека ураження в таких випадках значно зростає в сиру погоду. Електротравма може виникнути при потраплянні під “крокову напругу”, яка виникає при обриві і падінні на землю проводів ПЛ. Ступінь небезпеки враження електричним струмом в багатьох випадках залежить від характеру приміщень, де знаходиться людина.
До приміщень з підвищенню небезпекою відносяться балкони, ванні кімнати, кухні, підвали, житлові приміщення із земляною підлогою, бані, металеві гаражі, парники, приміщення для худоби.
Якщо людина потрапила під напругу, необхідно негайно вимкнути електроприлад чи електроустановку. Це можна зробити як за допомогою вимикача чи рубильника, так і перерубавши дріт сокирою чи лопатою з сухим дерев’яним держаком. Інший варіант – відтягти постраждалого з небезпечної зони за допомогою сухої мотузки, палиці, дошки тощо. У випадку відсутності згаданих предметів, людину можна витягати за одяг (якщо він сухий і відстає від тіла), наприклад, за поли піджака чи куртки, уникаючи при цьому контактів з металевими елементами одежі та відкрити ділянками тіла потерпілого та невідкладно викликати лікаря.
У разі неможливості швидкого вимкнення електроустановки необхідно звільнити потерпілого від дії струмоведучих частин, до яких він торкається. При цьому в будь-яких випадках той, хто надає допомогу, не повинен контактувати з потерпілим або зі струмоведучими частинами без належних засобів захисту.
-
Контролюйте свої енерговитрати, змінюйте побутові звички, адже дотримуючись комплексного підходу до енергоефективності можна зекономити на сплаті рахунків.
1) Переходьте на багатотарифні прилади обліку. З двозонним лічильником вночі дешевше обійдеться робота холодильника, бойлера, обігрівача, кондиціонера, зарядка акумуляторів ноутбука та інших електроприладів.
2) Користуйтеся LED-лампами, які споживають до 10 разів менше електроенергії, ніж лампи розжарення.
3) Вимикайте за собою навіть енергоефективне освітлення, коли виходите з кімнати. Якщо наводите лад вдома – помийте вікна. Це зменшить потребу в додатковому освітленні на 5%.
4) Переважно користуйтеся зональними настільними лампами, бра та торшерами, щоб не витрачати енергію на повне освітлення приміщення.
5) Датчики руху – можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна. У багатоквартирних будинках їх варто встановити у коридорах, під’їзді, на сходах та інших місцях спільного користування. У приватному будинку – біля дверей та на подвір’ї.
6) Користуйтеся побутовими електроприладами з класом енергоефективності не менше А або А+. Зверніть увагу на передбачені в них еко-функції.
7) Коли не використовуєте прилади, вимикайте їх з розетки та не залишайте у режимі “сну”. Після 100% зарядки гаджетів від’єднуйте їх від електромережі.
8) Перевірте розташування холодильника. Відстань до стіни має бути не менше 5 см, інакше перевитрата енергії досягне 30%.
9) Охолоджуйте їжу перед тим, як поставити її в холодильник. По-перше, гаряча каструля змусить холодильник працювати інтенсивніше, а по-друге, вона нагріє інші продукти, і вони можуть зіпсуватися.
10) Оптимальна температура в холодильнику – від нуля до п’яти градусів тепла. Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів.
11) Кип’ятіть в електрочайнику лише необхідну кількість води. Також регулярно очищуйте його від накипу – це підвищить теплопровідність та зменшить споживання електроенергії.
12) Не потрібно налаштовувати бойлер на максимальну температуру нагрівання – це зайві витрати та додаткове навантаження на прилад. Якщо користуєтесь ним щодня, не вимикайте із мережі, адже на підтримку температури витрачається менше енергії, ніж на нагрівання з нуля.
13) Для електроплит обирайте посуд з кришкою. Так страва швидше приготується, а електроенергії буде спожито менше.
14) Для економії під час прасування не потрібно пересушувати білизну, щоб праска не була довше ввімкненою та не споживала додаткові кіловат-години.
15) Завантажуйте пральну та посудомийну машини на дозволений максимум та обирайте відповідний режим роботи. Неправильна програма може на третину знизити ефективність використання техніки.
Кожен клієнт може вже зараз розпочати запровадження енергоощадливих технологій. Вони допомагають раціонально використовувати електроенергію і економити ваші кошти.
-
Забруднення довкілля в розвинених країнах світу є предметом особливої уваги з боку як громадськості, так і державних органів, зокрема вивчається вплив на стан довкілля виробництва енергії. Все більше держав виділяють дотації своїм громадянам для придбання електричних автомобілів, перехід на сонячні батареї, відмову від подальшої експлуатації та будівництва теплових електростанцій.
Споживання енергії пов’язане з усіма видами господарської діяльності людини: з опаленням будинків, приготуванням їжі, рухом транспортних засобів, промисловістю, сільськогосподарським виробництвом. В Україні зовсім інша ситуація. Тоді як увесь світ йде від теплових електростанцій, Україна збільшує закупівлю вугілля для ТЕС.
Спалювання викопного твердого та рідкого палива супроводжується виділенням сірчистого, вуглекислого і чадного газів, а також оксидів нітрогену, пилу, сажі та інших забруднювальних речовин. Видобуток вугілля відкритим способом, як і торфорозробки, ведуть до зміни природних ландшафтів, а іноді й до їх руйнування. Розливи нафти і нафтопродуктів при видобутку і транспортуванні здатні знищити все живе на величезних територіях (акваторіях).
Нижче розкривається вплив на довкілля різних джерел виробництва електроенергії.
1. Вплив шкідливих викидів теплових електростанцій залежить від кількісних та якісних характеристик відходів, що утворюються у послідовному технологічному ланцюгу роботи станції.
Основними причинами, що призводять до катастрофічного стану довкілля є:
– використання низькосортного палива;
– застаріла технологія виробництва та обладнання;
– висока енерго- та матеріаломісткість;
– високий рівень концентрації промислових об’єктів;
– несприятлива структура промислового виробництва з високою концентрацією екологічно небезпечних технологій виробництва;
– відсутність належних природоохоронних систем (очисних споруд, оборотних систем водозабезпечення тощо) та низький рівень експлуатації існуючих природоохоронних об’єктів;
– відсутність належного правового та економічного механізмів, які стимулювали б розвиток екологічно безпечних технологій та природоохоронних систем;
– відсутність належного контролю за охороною довкілля.2. Атомні електростанції і екологічні проблеми, що виникають при їх експлуатації
З початком ядерної енергетики (кінця 1960 х років) вважалося, що енергетичні ядерні реактори достатньо безпечні, а системи стеження і контролю, захисні екрани і навчений персонал гарантують їх безаварійну роботу, а також вважалося, що ядерна енергетика є «екологічно чистою», оскільки забезпечує зниження викиду парникових газів при заміщенні енергетичних установок, що працюють на викопному паливі. Ілюзія про безпеку ядерної енергетики була зруйнована після декількох великих аварій у Великобританії, США і СРСР, апофеозом яких стала катастрофа на чорнобильській АЕС.
Атомна енергетика є потенційно небезпечною через:
можливі аварії на енергоустановках, що супроводжуються викидом у довкілля радіоактивних матеріалів; викиди близько 250 радіоактивних ізотопів в навколишнє середовище в результаті роботи ядерних реакторів. Ці радіоактивні частинки разом з водою, пилом, їжею і повітрям потрапляють в організми людей, тварин, викликаючи ракові захворювання, дефекти при народженні, зниження рівня імунної системи і збільшують загальну захворюваність населення, що проживає навколо ядерних установок.
викиди криптону 85 бета-випромінювач (тип інертного газу), який змінює електропровідність атмосфери. Кількість криптону 85 в атмосфері (в основному за рахунок роботи АЕС) збільшується на 5 % у рік, і зараз його кількість в атмосфері в мільйони разів (!) вище, ніж до початку атомної ери. Цей газ в атмосфері поводиться як тепличний газ, вносячи тим самим внесок до антропогенної зміни клімату Землі;
забруднення біосфери плутонієм. Зараз глобальне забруднення плутонієм приймає катастрофічні розміри: атомні реактори світу провели вже багато сотень тон плутонію (в 1941 році його було не більше 50 кг) – кількість більш ніж достатня для смертельного отруєння всіх людей, що живуть на планеті;
радіоактивні відходи – найважливіша причина екологічної небезпеки, яка так і залишається невирішеною. На 424 цивільних ядерних енергетичних реакторах, що працюють у всьому світі, щорічно утворюється велика кількість низко-, середньо- і високорадіоактивних відходів.
Радіоактивне забруднення супроводжує всі ланки складного господарства ядерної енергетики: видобуток і переробку урану, роботу АЕС, зберігання і регенерацію палива. Це робить атомну енергетику екологічно безнадійно брудною. З кожним десятиліттям відкриваються все нові небезпеки, пов’язані з роботою АЕС. Є всі підстави вважати, що і далі виявлятимуться нові дані про небезпеки від АЕС.
3. Вплив водосховищ і гідроелектростанцій на природне середовище
Будівництво та експлуатація великих гідроелектростанцій приводить до:
– відселення людей із зони затоплення;
– знищення цінних видів прохідних і напівпрохідних риб, для яких греблі стають нездоланними перешкодами на шляху до нерестовища;
– втрати лісів і високородючих заплавних земель;
– збільшення ризику виникнення руйнівних землетрусів у передгірних і гірських районах;
– підвищення ризику катастрофічних повеней у місцевостях, що знаходяться нижче за течією;
– зміни ландшафтів і їх руйнування;
– втрати джерел доходу частиною місцевого населення.Та все ж, розглядаючи дію ГЭС на навколишнє середовище, слід зазначити життєзберігаючу функцію ГЭС. Так вироблення кожного млрд. кВтч електроенергії на ГЭС замість ТЭС приводить до зменшення смертності населення на 100–226 люд./рік.
4. Вплив відновлювальних джерел електроенергії
Незважаючи на очевидні переваги, відновлювані джерела енергії також можуть негативно впливати на довкілля. Експлуатація станцій, які виробляють енергію за допомогою відновлюваних енергетичних джерел, пов’язана з вилученням з обігу значних земельних ділянок і, ймовірно, в майбутньому буде супроводжуватися тими чи іншими негативними наслідками для довкілля: змінами ландшафтів (вітряки, сонячні батареї), підвищеним рівнем шуму (вітряки), забрудненням ґрунтів (геотермальні енергоустановки та установки, які працюють на біомасі), згубними впливами на інші природні ресурси (припливно-відпливні електростанції). Крім того, ці енергоустановки зазвичай мають невелику потужність і можуть використовуватися не скрізь (вітряки, сонячні батареї, геотермальні і припливно-відпливні електростанції, метантенки).
Енергія вітру є «механічною» енергією. Вона використовується з часів середньовіччя у вітряках та на вітрильних суднах. Сучасні вітрові електростанції ефективно перетворюють механічну енергію на електричну. Електроенергія, що виробляється у такий спосіб, набагато дорожча, ніж та, що виробляється тепловими електростанціями.
З 1980 року потужність вітрових станцій зросла більше ніж у 3000 разів, особливо у Північній Америці та Західній Європі.
Вітрові електростанції не забруднюють повітря хімікатами, але вони створюють шум. Тому, хоча розміщення великої кількості генераторів поруч сприяє ефективнішій експлуатації, багато людей вважають це неприйнятним. Ці електростанції працюють найефективніше при потужному вітрі, але вразливі до ураганів.
Сонце є найпотужнішим джерелом енергії. Її вловлюванню перешкоджає необхідність у вилученні значних площ, де треба розмістити сонячні колектори та значні коливання кількості сонячного світла.
В основному існують два способи використання цього джерела електроенергії. Перший – побудувати сонячні котельні. Вода в них кип’ятиться та випаровується за допомогою сонячної енергії, що спрямовується дзеркалами, а пара обертає турбіни. Сонячні котельні потребують великих площ, наприклад, одна електростанція на 80 мегават складається з 852 котелень, кожна з яких має діаметр 100 метрів. Другий спосіб полягає у використанні панелей з елементами, що перетворюють сонячну енергію одразу на електричну. Ці панелі не забруднюють довкілля, але створюють екологічні проблеми, коли стають відходами. Сонячні панелі можна пристосувати до індивідуальних потреб, що робить їх придатними для використання у господарстві. Вони працюють найефективніше у пустелі.
Електроенергія геотермального походження теж утворюється, коли пара обертає турбіну. А нагріває воду до температури утворення пари термальна перегріта вода, яка знаходиться глибоко в надрах Землі. Термальна вода, зазвичай, не контактує з тією, що нагріває пару, – тепло передається через теплообмінювач. Тож, природна вода повертається у надра, а вторинно нагріта – до турбіни. Такі електростанції рентабельні лише там, де термальні води знаходяться на відносно невеликий глибині. До того ж, іноді їх будівництво викликає сейсмічні поштовхи.
Енергія біомаси може утворюватись шляхом спалювання рослинної маси. Цей метод не є шкідливим для довкілля, оскільки викиди вуглекислого газу в атмосферу є незначними. Це відбувається тому, що кількість вуглекислого газу, яку поглинають рослини у процесі фотосинтезу, є такою ж, що й кількість, яка виділяється у процесі спалювання біомаси. Однак, у вугілля виділяється оксид карбону (чадний газ) та сажа.
Крім цього, продуктивність турбіни невисока, що робить цей метод достатньо дорогим, а використання біомаси часто нерентабельним. Альтернативне рішення – переробити рослинну масу на газ, наприклад, метан. Його потім спалюють газові турбіни, які працюють більш ефективно. Цей спосіб має майбутнє там, де є багато відходів сільського господарства. Метанол та етанол, що утворюють в процесі ферментації біомаси, можуть використовуватись як пальне для автомобілів.
В останні роки політики і населення висловлюють побоювання через загострення глобальних екологічних проблем, таких як кислотні опади та зміна клімату, а також оцінюючи наслідки впливу цих процесів на довкілля. І, хоча енергію можна одержувати екологічнішими способами, використовуючи відновлювані джерела енергії (сонця, вітру, термальних вод, деревини та відходів сільськогосподарського виробництва), необхідно усвідомлювати, що способу отримання енергії, який би зовсім не шкодив довкіллю, не існує.
-
Споживач електричної енергії має право:
– на приєднання власних електроустановок до мереж оператора системи або іншого власника електромереж у порядку, передбаченому Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі;
– на вибір електропостачальника;
– на вибір комерційних пропозицій з різними тарифними планами;
– одночасно мати більше одного укладеного договору про постачання електричної енергії споживачу за умови дотримання цих Правил та Кодексу комерційного обліку. При цьому договір про постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником;
– купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами за Правилами ринку та на організованих сегментах ринку за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу – додатково договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку в електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об’єктах розподіленої генерації, за цими Правилами;
– отримувати якісні послуги з розподілу (передачі), постачання та комерційного обліку електричної енергії;
– змінювати електропостачальника на умовах, визначених Законом України “Про ринок електричної енергії” та цими Правилами;
– отримувати електричну енергію належної якості згідно з умовами договору та стандартами якості електричної енергії;
– отримувати інформацію щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов та режимів її розподілу та споживання;
– на компенсацію, що застосовується у разі недотримання показників якості послуг електропостачання;
– на відшкодування збитків відповідно до умов договору та законодавства України, що застосовується у разі недотримання показників якості послуг електропостачання та якості електричної енергії;
– на звернення до електропостачальника з питання змін договірних умов у порядку, передбаченому цими Правилами;
– на доступ до встановлених поза межами об’єкта споживача розрахункових засобів вимірювання та інформації, яка зберігається в первинній базі даних електронних багатофункціональних розрахункових засобів вимірювання;
– на отримання від оператора системи відшкодування в межах обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж, які спільно зі споживачем використовуються оператором системи;
– отримувати від відповідного електропостачальника інформацію, передбачену законодавством та умовами договору про постачання електричної енергії споживачу;
– отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору про постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення цих змін та у разі незгоди із запропонованими змінами розірвати договір з електропостачальником без оплати передбачених договором штрафних санкцій за його дострокове припинення;
– на передачу функцій експлуатації своїх електроустановок на підставі окремого договору іншій організації, яка має право на здійснення такої діяльності;
– на повернення від оператора системи розподілу, який розподіляє електричну енергію субспоживачу, коштів за розподіл необлікованої засобами вимірювальної техніки субспоживача електричної енергії, а від субспоживача – вартості цієї електричної енергії;
– на доступ до інформації щодо діяльності на ринку електричної енергії у порядку та обсягах, визначених Правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
– на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність субспоживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.
– встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки, призначеної для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, встановлена потужність якої(-их) не перевищує встановлену відповідно до закону та дозволену до споживання відповідно до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (та підтверджується паспортом точки розподілу (передачі) електричної енергії) зі споживачем, та на виробництво електричної енергії з такої установки без відповідної ліцензії;
– продаж постачальнику універсальних послуг електричної енергії, що вироблена генеруючою установкою приватного домогосподарства, встановлена потужність якої(-их) не перевищує потужність, встановлену відповідно до закону та дозволену до споживання відповідно до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, за “зеленим” тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами;
– непобутовий споживач, крім прав, визначених пунктом 5.5.1 цієї глави, має право на організацію додаткових площадок вимірювання за однією адресою згідно з узгодженими з відповідним оператором системи проектними рішеннями. При цьому проектом має бути виключена можливість приєднання до електричних мереж на додаткових (окремих) площадках вимірювання електроустановок або струмоприймачів, не передбачених проектом;
– побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг відповідно до >Закону України
-
Постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо:
1) об’єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку;
2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи;
3) споживач є стороною діючих договорів:
про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії;
про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»;
про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач.
4) за усіма точками комерційного обліку на об’єкті (об’єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії;
5) відсутній факт припинення/призупинення постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у випадках, передбачених законодавством у сфері енергетики;
6) відсутня прострочена заборгованість за договорами про постачання електричної енергії або про надання послуг системи розподілу/передачі.
За наявності боргу у розмірі вартості електричної енергії, спожитої протягом двох попередніх місяців, електропостачальник має право в установленому порядку розірвати договір про постачання електричної енергії споживачу згідно з його умовами.
-
Як змінити постачальника електроенергії?
Зміна електропостачальника відбувається безоплатно. Для цього споживачу не потрібно отримувати згоду чинного постачальника. Чинний електропостачальник має постачати електроенергію до завершення терміну дії договору. Зміна постачальника відбувається протягом 21 дня.Що необхідно зробити споживачу, щоб змінити постачальника:
1. Обрати постачальника з оптимальною ціною та умовами постачання.2. Надати заяву-приєднання до договору про постачання електроенергії новому електропостачальнику на умовах обраної комерційної пропозиції .
3. Надати новому постачальнику пакет необхідних документів (персональні дані, документи про об’єкт електроживлення).
4. Отримати від нового постачальника згоду щодо початку процедури зміни та укладення з ним договору про постачання електричної енергії (або обґрунтовану відмову та рекомендації). Новий електропостачальник на запит споживача повинен повідомляти його про етапи виконання процедури зміни електропостачальника.
5. Отримати від попереднього електропостачальника рахунок за електричну енергію, на підставі прогнозних даних комерційного обліку (не пізніше ніж за 5 календарних днів до закінчення строку дії договору.
6. Допустити постачальника послуг комерційного обліку до знімання фактичних показів лічильника.
7.Повністю розрахуватися з попереднім постачальником протягом 5 днів з дати отримання остаточного рахунку
Якщо фактичні дані комерційного обліку перевищують прогнозні, споживач повинен протягом 5 днів з дати отримання остаточного рахунку здійснити платежі на користь попереднього електропостачальника.
Якщо споживачем здійснена переплата за прогнозними даними споживання, попередній електропостачальник має протягом 3 робочих днів з дня отримання заяви повернути споживачу надлишок коштів за реквізитами рахунка, вказаного споживачем у заяві.
Якими нормативно-правовими актами та документами керуватися при зміні постачальника
Процедура зміни постачальника електроенергії регламентована розділом IV Правил роздрібного ринку електричної енергії (постанова НКРЕКП від 14.03.2018 № 312). З нею можна ознайомитися за посиланням. -
Ні, процедура зміни електропостачальника не передбачає обов’язкової умови розірвати договірні відносини з чинним постачальником. Відповідно до чинного законодавства, споживач одночасно може мати необмежену кількість укладених договорів про постачання електричної енергії споживачу. Єдина умова, що протягом одного розрахункового періоду здійснювати постачання йому може тільки один постачальник.
-
Споживач укладає з оператором системи розподілу договір, який залишається актуальним незалежно від того, хто здійснює постачання електричної енергії споживачу.
-
Обмеження електропостачання за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення можливе у разі:
- заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником;
- недопущення уповноважених представників електропостачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача.
Для споживача, який у встановленому законодавством порядку визнаний банкрутом, повне або часткове припинення постачання електричної енергії у зв’язку з відповідною заборгованістю здійснюється без попередження у разі наявності від’ємного сальдо на особовому рахунку згідно з показаннями засобу комерційного обліку. Однак є випадки, коли такий споживач, щодо якого в установленому порядку вживаються заходи для запобігання банкрутству, здійснює своєчасний розрахунок поточної плати за спожиту електричну енергію, а погашення його заборгованості включено до заходів щодо забезпечення вимог кредиторів.
В таких випадках попередження про повне або часткове припинення постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформляється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій. Окремим письмовим повідомленням, споживачеві надсилаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім’я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження. Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення. Обов’язковим є підтвердження підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв’язку, в якому обслуговується одержувач.
Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватися споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.
У випадку заборгованості, що стала підставою для припинення постачання електричної енергії, додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.
Якщо споживач усуває порушення в установлений строк, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.
-
У класичному варіанті, підсумкові ціни не є фіксованими та залежать від оптового рівня цін та погодинних профілів споживання електроенергії, адже комерційні пропозиції постачальників передбачають оплату замовлених до споживання обсягів електричної енергії у вигляді передоплати за певним графіком.
Неможливо вказати точну ціну електричної енергії на ринку, оскільки на момент формування рахунків ще невідомо якою буде її фактична ціна, для цього використовується її прогнозне значення. Зазвичай, за індикатив береться ціна, що склалась на оптовому ринку у попередніх періодах з урахуванням передачі та націнки постачальника.
-
Постачальник “останньої надії” – визначений відповідно до закону електропостачальник, який не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу.
Постачальник “останньої надії” надає послуги з постачання електричної енергії споживачам у разі:
- банкрутства, ліквідації попереднього електропостачальника;
- завершення строку дії ліцензії, зупинення або анулювання ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника;
- невиконання або неналежного виконання електропостачальником правил ринку, правил ринку “на добу наперед” та внутрішньодобового ринку, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам;
- необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання договору з попереднім електропостачальником;
- в інших випадках, передбачених правилами роздрібного ринку.
-
ЕІС-код точки обліку – це ідентифікаційний код на ринку електричної енергії в Україні на базі використання системи ідентифікації ЕІС ENTSO-E.
Усі оператори системи розподілу зобов’язані присвоїти ЕІС-коди точкам обліку електричної енергії (лічильнику). Він повинен знаходитися в заяві-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
-
Оператори системи та інші сторони, що зареєстровані як постачальники послуг комерційного обліку (ППКО) мають забезпечити зчитування даних в точках комерційного обліку. Вони ж повинні приймати результати вимірювання (показників лічильників) від учасників ринку та/або ППКО, виконувати функції з обробки, формування, профілювання, валідації, агрегації та обміну даними комерційного обліку.
Постачальники – учасники ринку, вони, згідно з діючими нормативними актами, отримують необхідні дані для здійснення розрахунків зі споживачами від ОСР, що мають забезпечити щодобову передачу даних стосовно величин погодинного споживання електричної енергії споживачем постачальнику електричної енергії
-
Платіжні документи (рахунки) на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника та у зручному для споживача форматі,який передбачений договором про постачання електричної енергії споживачу. Це може здійснюватися через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв’язком, поштовим зв’язком, кур’єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу.
Платіжний документ (рахунок) має надаватися споживачу в терміни та спосіб, визначені відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції або умов договору.
Датою отримання платіжного документа вважається:
- дата вручення, що підтверджується підписом одержувача (споживача або його уповноваженої особи);
- дата його отримання від кур’єра;
- відмітка про реєстрацію вхідної кореспонденції;
- дата його відкриття споживачем на персональній сторінці (особовому кабінеті) споживача на офіційному веб сайті електропостачальника, оператора системи, що може бути підтверджено програмною платформою, яка забезпечує роботу персональної сторінки з визначенням дати та часу його відкриття;
- дата отримання іншими засобами комунікації (електронною поштою, факсимільним зв’язком тощо) чи в інший спосіб з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу та комерційною пропозицією та/або договором споживача на розподіл (передачу) електричної енергії;
- третій календарний день з дати його отримання поштовим відділенням зв’язку, на території обслуговування якого розташований об’єкт споживача (у разі направлення засобами поштового зв’язку рекомендованим або цінним листом).
-
Згідно Постанови НКРЕКП 28.12.2018 № 2118 «Тимчасовий порядок визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період» (далі – Тимчасовий порядок) площадок вимірювання споживачів розподіляються на групи «А» та «Б».
До групи «А» належать площадки вимірювання споживачів, які забезпечені прийнятою до розрахунків за електричну енергію схемою обліку електричної енергії із встановленими та введеними в експлуатацію ЛУЗОД, АСКОЕ, АСЗД або лічильниками диференційного (погодинного, зонного) обліку електричної енергії із гарантованим щодобовим зчитуванням показників, за умови забезпечення визначеним споживачем, оператором АСКОЕ або ППКО щодобового зчитування, формування та передачі сформованих погодинних даних комерційного обліку до ОСР/НЕК.
Всі інші площадки, що не належать до групи «А» – відносяться до групи «Б».
-
Для того, щоб облік споживача був віднесений до групи «а», – необхідно, щоб він відповідав критеріям,які визначені у тимчасовому порядку, а саме: облік повинен бути облаштований системами АСКОЕ/ЛУЗОД, що введені в промислову експлуатацію та, за умови забезпечення споживачем, оператором АСКОЕ або ППКО щодобового зчитування, формування та передачі сформованих погодинних даних комерційного обліку до ОСР/ПрАТ НЕК “Укренерго”.
-
Споживач зобов’язаний щомісячно звітувати про показники засобів обліку електричної енергії, що визначені умовами договору про надання послуг з розподілу/передачі електроенергії споживачу. Зміна постачальника ніяким чином на це не впливає. Терміни подання звітів, спосіб його подачі та формат визначаються умовами договорів з операторами систем розподілу/передачі (ОСР, ОСП), що виконують функцію постачальника послуг комерційного обліку. Зазвичай звіт надається до територіального району електричних мереж (РЕМ) або в електронному кабінеті оператора або іншими визначеними у договорі з ОСР/ОСП способами.
-
Звичайно, зміна постачальника не перериває дію укладених договорів про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживачу та не скасовує зобов’язання сторін таких договорів.
Правилами роздрібного ринку електричної енергії, споживач має право лише змінити варіант оплати послуг з розподілу/передачі. Оплата може відбуватись або споживачем безпосередньо оператору системи напряму, або через діючого постачальника.
У договорі про постачання електроенергії з обраним постачальником є обов’язковою відмітка про обраний варіант оплати послуг з розподілу. Всі інші положення договорів з операторами системи продовжують діяти, і відповідно споживач зобов’язаний їх виконувати, а рахунки – оплачувати.
-
Процедура звітування для споживача залишається незмінною. Споживач подає звіт про спожиту електричну енергію оператору системи розподілу, від мереж якого відбувається живлення підприємства споживача, по закінченню розрахункового періоду. Подавати окремий звіт постачальнику не потрібно.
-
Якщо юридична особа є орендарем і має укладений договір про розподіл електричної енергії з оператором системи розподілу, вона може стати споживачем.
-
Субспоживач має право самостійно обирати постачальника електричної енергії, незалежно від того, хто здійснює постачання основному споживачу, якщо субспоживач уклав договір про розподіл електричної енергії з оператором системи розподілу. У цьому випадку немає значення хто здійснює постачання основному споживачу.
-
Визначення обсягу спожитої електричної енергії для всіх споживачів електричної енергії, які мають укладені договори про розподіл з операторами системи розподілу, залишається незмінним незалежно від того, хто здійснює постачання субспоживачам та основному споживачу.
-
Оплата за виставленим електропостачальником рахунком повинна здійснюватись споживачем, який купує електричну енергію відповідно до умов договору в електропостачальника, виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання цього електропостачальника в одному з уповноважених банків.
У разі перерахування споживачем коштів за електричну енергію на інший рахунок електропостачальника останній має повернути ці кошти за заявою споживача або за власною ініціативою протягом 3 робочих днів з моменту їх отримання або від дня отримання від споживача інформації щодо банківських реквізитів споживача.
Якщо ж кошти, сплачені на інший рахунок, не були повернені у цей строк, ці суми підлягають стягненню до державного бюджету як санкція за вчинене правопорушення. Зарахування коштів до державного бюджету не звільняє їхніх отримувачів від повернення цих коштів відповідному учаснику ринку.
-
У разі зміни тарифів (цін) на електричну енергію оплата заборгованості проводиться за тарифами (цінами), що діяли у період, за який сплачується борг.
-
На сьогоднішній день неможливо переоцінити прогнозування обсягів споживання, тим більше після внесення змін до правил ринку у березні 2020 року, в частині формування цін на ринку небалансів, чим було посилено відповідальність за їх спричинення.
Прогнозувати потрібно насамперед задля економії, адже «виходити» в небаланси тепер надто дорого. У разі зменшення фактичного обсягу споживання відносно замовленого обсягу, надлишково придбаний обсяг електричної енергії продається на ринку небалансів за меншою ціною,ніж ціна, за якою його було заздалегідь придбано. Якщо ж фактичний обсяг споживання відносно замовленого обсягу збільшується, то дефіцитна електрична енергія закуповується постачальником за цінами ринку небалансів, що значно дорожче, – ніж його вартість у ті ж години на ринку електричної енергії.
В обох випадках постачальник та його споживач зазнають збитків, частину з яких постачальник бере на себе. Отже, на питання «навіщо потрібне прогнозування» можна відповісти вичерпно – щоб купувати електричну енергію дешевше.
Інше питання, як навчитися прогнозувати? Для споживачів з малим обсягом споживання групи «б» прогнозування можливо робити на основі даних щодо місячного споживання, коригуючи їх за сезонністю, адже у зимовий період потрібно враховувати електроприлади, які використовуються для обігріву, а влітку – прилади кондиціонування.
Для промислових споживачів при прогнозуванні слід керуватися не тільки щомісячними/сезонними даними, але й враховувати виробничі плани, графік роботи, ремонт обладнання та навіть температуру навколишнього середовища, тримати постійний зв’язок зі своїм постачальником для оперативного інформування про будь-які зміни у потребах.
-
Небаланс електричної енергії споживача – це різниця між фактичними обсягами споживання електричної енергії та обсягами електричної енергії, які були замовлені постачальнику.
Якщо обсяги спожитої електричної енергії споживачем є меншими, від замовлених у постачальника, останній продає різницю між замовленим та спожитим обсягом на ринку небалансів за нижчою ціною, ніж ціна закупівлі на ринку електричної енергії.
У іншому випадку,коли обсяги спожитої електричної енергії споживачем перевищують замовлені у постачальника, останній докуповує різницю між спожитим та замовленим обсягом на ринку небалансів за вищою, аніж ціна завчасної закупівлі на ринку електричної енергії.
-
Згідно правилам роздрібного ринку електричної енергії постачальник послуг комерційного обліку повинен забезпечити зняття показників засобів вимірювальної техніки відповідно до кодексу комерційного обліку. Обсяг електричної енергії, спожитої протягом розрахункового періоду, визначається в порядку, встановленому кодексом комерційного обліку (далі – ККОЕЕ). Обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць. Оператор системи повинен надавати послуги комерційного обліку, що передбачені тарифом на передачу/розподіл електричної енергії, без додаткової оплати в рамках укладеного зі споживачем договору про надання послуг з передачі/розподілу електричної енергії. На платній основі можуть здійснюватись послуги комерційного обліку електроенергії, що не передбачені тарифом на передачу/розподіл електричної енергії. Зчитування показників з лічильників, встановлених у споживача, може здійснюватися як споживачем, так і оператором системи або постачальником послуг комерційного обліку (у ролі оператора зчитування даних з лічильників), відповідно до цього Кодексу та умов договору (Розділ 8.6. глави VIII ККОЕЕ).
Електропостачальник має право на безперешкодний доступ (за пред’явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об’єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показників розрахункових засобів комерційного обліку та разом зі споживачем звіряти фактично використані обсяги електричної енергії з підписанням відповідного акта. Споживач електричної енергії зобов’язаний забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред’явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об’єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку. Споживач може подати заяву учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ, у разі виникнення у споживача сумніву у правильності показників розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред’явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії.
Розрахунки за електричну енергію та послуги між учасниками роздрібного ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів. Дата, на яку оплачена сума коштів зараховується на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання електропостачальника або поточний рахунок оператора системи розподілу, відкритий в уповноваженому банку є датою здійснення оплати за виставленим платіжним документом.
Оплата електричної енергії здійснюється споживачем здійснюється за умовами відповідного договору про постачання електричної енергії і може бути у формі:
- планових платежів з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку;
- попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку;
- оплати за фактично відпущену електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку.
У договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу повинні зазначатися: форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) відбуваються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. У разі несвоєчасної оплати, передбачених договором платежів, споживач повинен сплатити пеню та інші платежі згідно законодавству та укладеному договору. Електропостачальник, як і оператор системи, можуть припинити електропостачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживачу, якщо споживач не оплатив остаточний рахунок за спожиту електричну енергію.
-
Толеранс – це допустиме відхилення фактичного обсягу споживання електричної енергії споживачем від замовлених обсягів електричної енергії згідно з договором.
Простіше кажучи, це така дозволена величина відхилення фактичного споживання електроенергії від заявленого, у її межах додаткова плата за спричинені небаланси не стягується.
-
Існує два види електричної енергії:
- Активна – виконує стабільно корисну роботу;
- Реактивна – технологічно шкідлива циркуляція енергії між джерелами електропостачання та електроприймачами споживача, що викликана електромагнітною незбалансованістю електроустановок.
Послуги з перетікання реактивної електричної енергії забезпечуються оператором системи розподілу/передачі, до мереж якого приєднані електроустановки споживача, або іншим власником мереж.
Окремим договором (про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії або додаток до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії) врегульовуються взаємовідносин між споживачем електроенергії та оператором системи/власником електромереж.
Таким чином, оплата за перетікання реактивної електричної енергії проводиться виключно на рахунок оператора системи за умовами укладеного з ним договору.
-
Зазвичай, поява нових точок обліку можлива за таких обставин:
- будівництво нового об’єкту споживача;
- зміна споживача, форми власності чи власника існуючих електроустановок.
Споживач електроенергії повинен забезпечити можливість розподілу (доставки) електричної енергії до електроустановок на об’єкті, незважаючи на причини появи нової точки. Для цього між оператором системи розподілу (передачі) та таким споживачем укладається договір споживача про надання послуг з розподілу, або додаткова угода про включення додаткової точки в існуючий договір.
Споживач може обрати постачальника електричної енергії для нового об’єкту/точки комерційного обліку тільки після врегулювання взаємовідносин з оператором системи.