Аналіз тарифів на передачу та розподіл електроенергії у 2025 році

НКРЕКП затвердила нові тарифи на передачу та розподіл електроенергії на 2025 рік. В порівнянні з 2024 роком відбулось суттєве зростання вартості для споживачів 1-го та 2-го класів напруги.

Тарифи на передачу електроенергії:
У 2025 році тариф на передачу, встановлений для НЕК „Укренерго“, зріс на 29,8%, досягнувши 686,23 грн/МВт.год. Як зазначено в обґрунтуванні:
– Враховано прогнозований обсяг відпуску електричної енергії від «зелених» виробників за механізмом feed in premium.
– Оновлено рівень витрат на послуги Joint Allocation Office (JAO), що проводяться через електронні аукціони.
– Враховано середнє зростання середньомісячної заробітної плати на 10,6%.
– Актуалізовано витрати, пов’язані з купівлею електричної енергії для компенсації технологічних витрат на її передачу, з урахуванням додаткових витрат на імпортовану електричну енергію протягом січня та лютого 2025 року.

Тарифи на розподіл електроенергії:
– Найвищий тариф на розподіл для 1-го класу напруги встановлено для ТОВ „Херсонобленерго“ — 574,78 грн/МВт.год, найвищий тариф для 2-го класу у ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» — 3363,70 грн/МВт.год
– Найнижчий тариф для 1-го класу напруги залишається у ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» — 143,57 грн/МВт.год, хоча і тут спостерігається підвищення на 40%. Для 2-го класу напруги найнижчий тариф у ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» — 812,60 грн/МВт.год
– Середнє зростання тарифів для 1-го класу напруги становить 12,7%, а для 2-го класу – 13,5%.

Необхідність забезпечення стабільності енергосистеми України в умовах зростання витрат на обслуговування мереж та капітальні інвестиції обумовлює збільшення тарифів.

Як діяти споживачам в умовах сьогодення: 
– Великим підприємствам рекомендовано розглянути впровадження енергоефективних технологій задля оптимізації споживання.
– Встановлення сонячних панелей, як альтернативного джерела енергії, можуть зменшити витрати на електроенергію.
– Розглянути участь у програмах компенсації від держави, де допомога може надаватись у вигляді субсидій чи грантів для модернізації енергетичної інфраструктури.